"Grunt to zdrowie" -edukujemy profilaktycznie Drukuj
Wpisany przez Antoni Socha   
poniedziałek, 25 maja 2009 12:12

dscn0042-1Na zimowo-wiosennych organizowanych zebraniach wiejskich przy opracowywaniu Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych wyszło min, że mieszkańcy gminy bardzo chcieliby skorzystać z badań profilaktycznych. Samorząd Gminy Rzeczyca a konkretnie Wójt Marek Pałasz  korzystając z Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich ogłosił konkurs na realizację takiej usługi. Koordynatorem wszystkich przedsięwzięć realizowanych z PPWOW jest Regina Sarwa - Kierownik GOPS-u. Do realizacji tej usługi zgłosił się Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy i jako Koordynator  Gminny podjął się zorganizowania 2-dniowego Integracyjnego Festynu Profilaktyki Zdrowotnej. Zaangażowano w to przedsięwzięcie wszystkie siły, personel szkół, uczniów, pracowników samorządowych a do akcji zachęcającej do skorzystania z oferty nawet wolontariuszy. Bo jak podkreślał na każdym organizacyjnym spotkaniu Marek Pałasz ...edukacja i profilaktyka zdrowia to najlepsza forma jego ochrony, jest do tego bezinwazyjna, bezbolesna i najmniej kosztuje..."

W pierwszym dniu 22 maja w Gminnej ¦rodowiskowej Hali Sportowej zorganizowano dzień edukacji na temat profilaktyki zdrowia dla uczniów gimnazjum i 6 klas szkół podstawowych. Przy dużym zaangażowaniu Dyrektor Gimnazjum Grażyny Kielan, kadry pedagogicznej, personelu hali udało się perfekcyjnie przeprowadzić i zrealizować bardzo napięty program. Swoją wiedzą na temat zagrożeń zdrowia przekazywali uczniom największe autorytety w dziedzinie cytologii, onkologii, urologii. Partnerami realizującymi tą jakże ważną „szkołę zdrowego życia” byli: Polskjie Towarzystwo Onkologiczne, Wojewoda Łódzki, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz., Szpital im. M. Kopernika w Łodzi, NZOZ Medica  z Łodzi,  SPZOZ w N. Mieście i Rawie Maz., NZOZ  Kamed w Rzeczycy

Prelekcje poprzedził pokaz udzielania I-ej pomocy zaprezentowany przez Polski Czerwony Krzyż Zarząd Rejonowy z Tomaszowa Maz., a później wyczerpującą wiedzą ze swych dziedzin medycznych dzielili się: prof. Agata Karowicz-Bilińska (profilaktyka nowotworowa), prof. Marek Spaczyński oraz prof. Jacek Suzin (profilaktyka raka szyjki macicy), Małgorzata Rejent (profilaktyka raka piersi), dr Jan Wolski (profilaktyka raka prostaty). W przerwach miedzy prelekcjami, uczniów częstowano soczkami i owocami, przygrywał zespół młodzieżowy z Lubochni „Black Spirit”, miały miejsce rozstrzygnięcia konkursów plastycznych „Grunt to zdrowie” i „ Kosz pełen zdrowia”, konkursu literackiego, piosenki o zdrowiu oraz prezentowano na żywo kosze ze zdrową żywnością. To była zupełnie inna Gimnazjada- coroczne święto młodzieży gimnazjalnej, bo połączona z wielką lekcją ochrony własnego zdrowia, nawet jeśli nieco męcząca to bardzo pożyteczna.

Prof. Mariusz Bidziński – Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej w Warszawie – współorganizator przedsięwzięcia w samych superlatywach wyrażał się  o organizacji, współdziałaniu i zaangażowaniu całego sztabu ludzi. Podobnego zdania byli bardzo zaangażowana w akcję Elżbieta Kaliszewska z Tomaszowskiego Sanepidu oraz Krystyna Fuerst – nadzorująca realizację całego projektu z PPWOW w Gminie Rzeczyca.

Poprawiony: środa, 10 listopada 2010 10:49