INFORMACJA z pobytu delegacji z Chin w Gminie Rzeczyca Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 30 stycznia 2008 18:54

Podgląd obrazka

   

INFORMACJA
z pobytu delegacji z Chin w Gminie Rzeczyca
W dniach 17-19 listopada 2007 roku Gmina Rzeczyca gościła sześcioosobową delegację z Pekinu.

Wizyta przebiegała w bardzo serdecznej i miłej atmosferze. W drodze z Warszawy do Rzeczycy delegacja zwiedziła miejsce urodzin Fryderyka Chopina - Muzeum w Żelazowej Woli. Jak się później okazało, goście bardzo ucieszyli się z pobytu w Żelazowej Woli gdyż bardzo lubią muzykę Chopina i mają duże osiągnięcia w tym zakresie.
Po zakwaterowaniu w Hotelu "Feniks" w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale gości zaprosiliśmy na spotkanie integracyjne w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy. Podczas spotkania obie strony wymieniły się upominkami. Delegacja chińska przekazała władzom Gminy rozkładaną makietę przedstawiającą i upamiętniającą wydarzenia z działalności Szkoły Podstawowej Nr w Pekinie w zakresie ruchu idei olimpijskiej oraz biuletyn wydany przez Komitet Organizacyjny Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie. Goście otrzymali natomiast laki w regionalnych strojach ludowych, ręcznie haftowane przez panie z KGW serwety oraz wycinanki.
Podczas spotkania członkowie delegacji bardzo chętnie uczestniczyli w wykonywaniu ludowych zajęć, jak darcie pierza, przędzenie wełny a także we wspólnych tańcach ludowych: oberkach, polkach.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się regionalne potrawy, wykonane przez kobiety z KGW. Goście chętnie próbowali dań i dociekali jak i z czego zostały wykonane.

Niedziela była równie atrakcyjna.

Delegacja obejrzała Skansen rzeki Pilicy oraz Niebieskie ?ródła w Tomaszowie Maz. , a następnie udała się do Łodzi. Na początku zwiedziła Pałac Poznańskich, a w dalszej kolejności udała się do manufaktury. To co zaciekawiło gości, zostało przez nich uwiecznione w licznie wykonanych fotografiach. Niedzielny pobyt zakończył się spektaklem operowym w Teatrze Wielkim.

Poniedziałek trzeci dzień wizyty.

W poniedziałek członkowie delegacji spotkali się w Urzędzie Gminy z pracownikami. Potem zwiedzili obiekt szkolny w Rzeczycy: Publiczną Szkołę Podstawową i Gimnazjum oraz spotkali się z radami pedagogicznymi szkół. Wizyta gości z Chin spotkała się z bardzo dużym zainteresowanie ze strony uczniów, którzy oblegali przybyszów z odległego kraju w trakcie przerwy lekcyjnej. Przedstawiciele z Chin odwdzięczali się uczniom serdecznością i ciepłem, przytulali dzieci, maluch z przedszkola brali na ręce, a starszych uczniów poklepywali przyjaźnie po plecach. Na zakończenie zaproszeni goście, władze, nauczyciele i uczniowie szkół spotkali się na hali i obejrzeli krótką cześć artystyczną w wykonaniu uczniów. Gościom wręczone zostały upominki od obydwu szkół: czekoladki wedlowskie oraz ręcznie malowane bombki choinkowe i wycinanki ludowe. Wizytę zakończono wyjazdem do najciekawszych zakątków naszej Gminy. W późnych godzinach popołudniowych pożegnaliśmy gości, którzy udali się w dalszą podróż - do Gminy Kościan.

Chińczycy w Rzeczycy
W ramach programu edukacyjnego XXIX Igrzysk Olimpijskich w Pekinie pn. "Serce do serca" Gmina Rzeczyca nawiązała współpracę międzynarodową z ChRL. Pierwszym etapem współpracy była wizyta sześciorga dzieci - w czasie wakacji w Pekinie. Obecnie gmina przygotowuj się do przyjęcia sześcioosobowej delegacji, którą będzie gościła w dniach 17-19 listopada br. Członkami delegacji będą:

1.Pani Yang Ying - dyrektor szkoły nr 1
2.Pani Sun Rui - wicedyrektor szkoły nr 1
3.Pani Qi Jinfen - nauczycielka odpowiedzialna za realizację programu "Serce do Serca",
4.Pan Wang Shouyu - dyrektor Gimnazjum nr 15
5.Pani Li Xuecun - nauczycielka odpowiedzialna za realizację programu "Serce do Serca",
6.Pan Zhao Xiaonzhong przedstawiciel "dzielnicowego" Wydziału Oświaty (570 tys. mieszkańców) odpowiedzialny za realizację programu "Serce dla Serca".
Program wizyty przewiduje:

- spotkanie integracyjne w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich, zespołów ludowych i przedstawicieli władz samorządowych.

- zwiedzanie Łodzi zakończone przedstawieniem operowym w Teatrze Wielkim.
- zwiedzanie obiektu Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rzeczycy oraz spotkanie z radami pedagogicznymi i uczniami

Szczegółowy program pobytu gości z Pekinu

17.11.2007 r. - sobota:

12.00 - powitanie gości z Pekinu w Hotelu "Ibis" w Warszawie przez Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy i nauczycieli odpowiedzialnych za realizację programu "Serce do serca"
13.30 - zwiedzanie muzeum w Żelazowej Woli - pokazanie gościom gdzie urodził się największy polski kompozytor Fryderyk Chopin

16.30 - zakwaterowanie gości w hotelu "Feniks" w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale,

18.30 - wieczór integracyjny w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich, kapeli ludowej i przedstawicieli władz gminnych połączony z prezentacją kultury ludowej regionu (jadło staropolskie, zajęcia ludowe - haftowanie , darcie pierza, przędzenie wełny, dekoracje, stroje, wręczenie upominków o charakterze ludowym, itd.)


18.11.2007 r. - niedziela:

10.00 - zwiedzanie Tomaszowa Mazowieckiego: Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Żródła,

13.00 - zwiedzanie z udziałem przewodnika Muzeum Poznańskich w Łodzi,
16.00 - obejrzenie największego centrum kulturalno - rozrywkowo - handlowego w Łodzi Manufaktury,
19.00 - zaproszenie gości na spektakl (operę) pt.: "Don Pasqale" w Teatrze Wielkim,


19.11.2007 r. - poniedziałek:

9.30 - spotkanie w Urzędzie Gminy w Rzeczycy,

10.15 - zwiedzanie obiektu Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rzeczycy, spotkania z radami pedagogicznymi i uczniami szkól - wspólne spotkanie z nauczycielami i uczniami szkół na hali sportowej i prezentacja umiejętności wokalnych i artystycznych uczniów, wręczenie gościom upominków przygotowanych przez uczniów.

14.00 - wyjaz delegacji w teren, celem zwiedzania najbardziej ciekawych zakątków Gmina Rzeczyca,
15.00 - pożegnanie gości.

SPRAWOZDANIE Z POBYTU UCZNIÓW
PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RZECZYCY
W P E K I N I E
w dniach: od 08.08.2007 do 17.08.2007 roku.
- w ramach realizacji programu "Serce do serca"

       W dniach od 08.08.2007r. do 13.08.2007r. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy reprezentowała Polskę w Pekinie. Dokładnie za rok - 8 sierpnia 2008 roku w Pekinie nastąpi otwarcie Igrzysk XXIX Olimpiady. Ta data wybrana została nie przypadkowo, bowiem będzie to ósmy dzień ósmego miesiąca 2008 roku, a ósemka jest w Chinach liczbą magiczną. Na rok przed ceremonią Otwarcia Pekiński Komitet Organizacyjny Igrzysk (BOCOG), którego przewodniczącym jest Liu Qi przygotował partnerski program, na który została zaproszona PSP w Rzeczycy.

       Mieliśmy możliwość uczestniczyć w wielkim chińskim programie edukacyjnym "Hart to Hart", czyli "Serce do Serca". Gospodarze olimpiady stworzyli ten partnerski program na 600 dni przed zapaleniem olimpijskiego znicza. Stanowi on ważne ogniwo edukacyjnego programu olimpijskiego realizowanego w Chinach. Logo programu to pięć maskotek, które odpowiadają kołom olimpijskim. Długo oczekiwane przez najludniejszy kraj świata igrzyska maja pokazać zagranicy "lepsze" Chiny.
       Jednym z celów jest nawiązywanie bezpośrednich kontaktów między młodzieżą wytypowanych szkół w Pekinie i uczniami podobnych szkół na tym samym poziomie w 203 krajach, które zgłosiły swój udział w Igrzyskach XXIX Olimpiady w Pekinie. Hasło programu jest identyczne z hasłem igrzysk - "One Word One Dream", czyli "Jeden świat - jedno marzenie".

       Szkoła w Rzeczycy została wytypowana przez Polski Komitet Olimpijski ze względu na ogromne zaangażowanie i osiągnięcia w krzewieniu kultury fizycznej wśród młodzieży wiejskiej.

       W dniu 8 sierpnia 2007 roku delegacja uczniów naszej szkoły tj. sześcioro uczniów i dwoje opiekunów wyruszyła do Chin. Podróż rozpoczęła się od wylotu z Warszawskiego Okęcia do Paryża, a stamtąd do Pekinu. Niezwykła eskapada rozpoczęła się już tego samego dnia, gdyż zamiast lecieć w turystycznej klasie, spotkała nas niespodzianka i lecieliśmy biznes klasą. Było to spowodowane opóźnieniem samolotu z Warszawy do Paryża. Wszyscy spędziliśmy miłe i niepowtarzalne chwile w podniebnej podróży.
       Po 10-godzinnym locie dotarliśmy do Pekinu (był to już 9 sierpnia ), gdzie na lotnisku oczekiwała na nas delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr. 1 w Pekinie wraz z opiekunami i polskim konsulem panem Januszem Tatera. Bardzo gorąco i mile zostaliśmy przywitani (uczniowie z Pekinu wykonali transparent w języku polskim z napisem "Publiczna Szkoła Podstawowa w Rzeczycy"), co oczywiście nas zaskoczyło, a zarazem ucieszyło. Był to już pierwszy moment , kiedy doszło do zapoznania z naszymi partnerami z Chin. Później czekało nas zakwaterowanie w szkole gimnazjalnej i zapoznanie z pozostałymi uczestnikami obozu. O spotkaniu z rówieśnikami z całego świata i z Chin uczniowie mogą opowiadać w nieskończoność.
       Dnia 10 sierpnia po śniadaniu odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia obozu, podczas której liderzy z każdego państwa przedstawiali się występując na scenie wraz z uczniem ze szkoły partnerskiej z Pekinu. Po obiedzie wyruszyliśmy autokarami do Parku Mniejszości Narodowych, a tam zobaczyliśmy "Małe Chiny w pigułce". Na tle cudownej zieleni, wodospadów podziwialiśmy chińską architekturę i sztukę, oglądaliśmy występy grup tanecznych. Park urzekł nas pięknym krajobrazem. Wieczorem w teatrze oglądaliśmy pokazy akrobatyki w wykonaniu chińskich artystów. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać Pekin nocą w świetle neonów i kolorowych reklam. Był to dzień pełen wrażeń dla wszystkich uczestników obozu.
       Przedpołudnie sobotnie 11 sierpnia spędziliśmy w nowym obiekcie sportowym Shunyi - Park oddanym do użytku w lipcu 2007r., a tam byliśmy obserwatorami Mistrzostw ¦wiata w wioślarstwie - juniorów. Rozpoczynające się za rok igrzyska olimpijskie w Pekinie rozegrane zostaną na 37 arenach. 16 z nich to nowe obiekty, a my mogliśmy niektóre z nich zobaczyć na żywo. Widzieliśmy Stadion Narodowy - "Ptasie Gniazdo", w którym nastąpi ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz Nowe Centrum Sportów Wodnych zwane "Wodnym Sześcianem". Za rok 4 miliardy oczu będą patrzeć na Chiny - mamy na myśli telewizyjną widownię, a my będziemy wśród tych, którzy tam byli. Odbiór olimpiady będzie na pewno inny. Tego dnia zwiedziliśmy również Miasto Zewnętrzne o regularnej zabudowie, Plac Tiananmen, tablicę "odliczania czasu", która została uruchomiona na 365 dni przed rozpoczęciem olimpiady. Widzieliśmy również, chociaż nie od wewnątrz, Miasto Cesarskie, w którym znajduje się Zakazane Miasto obecnie muzeum otoczone ceglanym murem z bramami i fosą.
       Niedziela 12 sierpnia to dzień, który spędziliśmy wśród rodzin chińskich. Tego dnia mieliśmy także możliwość odwiedzić Szkołę Podstawową nr.1 w Pekinie, a więc naszą partnerską szkołę. Podziwialiśmy jej boisko, sale lekcyjne, bibliotekę z czytelnią, sale do gier i zabaw oraz salę konferencyjną, w której znajdują się gadżety przysłane już wcześniej od uczniów z PSP w Rzeczycy. Przed południem spotkaliśmy się z rodzicami chińskich dzieci, u których gościli nasi uczniowie. Każda z rodzin zabrała nas do restauracji, abyśmy mogli skosztować "kaczkę po pekińsku". Dzięki ich gościnności mogliśmy zobaczyć jak żyją i mieszkają ludzie w Chinach. Czuliśmy atmosferę panującą w ich domach, zobaczyliśmy całkiem odmienną kulturę od naszej. Poznaliśmy nie tylko dzieci ze szkoły partnerskiej, ale również ich rodziców, rodzeństwo i dziadków.
       Ostatni dzień pobytu na obozie - 13 sierpnia to dzień zwiedzania Muru Chińskiego, jednej z największych budowli, jaką kiedykolwiek wzniosły ręce ludzkie - budowli, która kosztowała tysiące istnień. Wielki Mur Chiński zbudowano na kamiennych fundamentach, z ziemi pokrytej cegłą. My jako turyści mogliśmy spokojnie spacerować po murze, po którym kiedyś maszerowali w bojowym szyku żołnierze. Fascynowały nas liczne bramy i wieże. Mur Chiński wznosi się i opada jak kolejka górska w wesołym miasteczku (tak porównywali go uczniowie). Na całej długości wije się i zakręca. Na nas wywrał ogromne wrażenie, bo jest jednym z najznakomitszych i najbardziej morderczych dokonań budowlanych wszechczasów.

       Ten dzień jak i cały pobyt w Pekinie zapamiętamy na zawsze. Wrażeń i przeżyć było wiele, ale nie wszystko jesteśmy w stanie przelać na papier. Naszym największym marzeniem jest, aby jeszcze raz odwiedzić Chiny. Zobaczyliśmy inny kraj, w którym panuje inna kultura, obyczaje, tradycja i religia.

       Mamy nadzieje, że w niedalekiej przyszłości nasi partnerzy z Chin przylecą do Polski. Będziemy chcieli, aby mieli takie same przeżycia i wrażenia, a po powrocie do swojego kraju będą oczarowani i zafascynowani naszą Ojczyzną.
       Program edukacyjny "Serce do Serca", który realizuje nasza szkoła pozwala nam na realizację założonych celów i działań.Zaplanowane działania nie skończą się tylko na jednym wyjeździe naszych dzieci do Pekinu. W dalszym ciągu będziemy poznawać tradycję, zabytki kultury, historie, sztukę i życie codzienne mieszkańców Chin. W bieżącym roku szkolnym nadal będziemy prowadzić korespondencję z uczniami Szkoły Podstawowej nr.1 w Pekinie.

       Program "Serce do Serca" spełnia swoje cele. Przynosi wiele pożytku szkole, nauczycielom i dzieciom. Będziemy go kontynuowali w następnych latach

14 sierpnia- wtorek

W tym dniu cała grupa przewieziona została przez organizatorów obozu Summer Camp do Ambasady RP w Pekinie.
Pobyt w placówce zaczęliśmy od zwiedzania ambasady w obecności Konsula pana Janusza Tatery i jego żony Bożeny. To w głównej mierze im zawdzięczamy to, iż nasz pobyt w Pekinie przedłużył się o trzy dni, co w znacznej mierze dopełniło cele i założenia wycieczki. Po południu udaliśmy się na pieszą wycieczkę po Pekinie gdzie oprócz zwiedzania tego pięknego miasta zakupiliśmy pamiątki i upominki, gdyż wcześniej nie było takiej możliwości. Wieczorem udaliśmy się do domu państwa Taterów i oglądaliśmy filmy dokumentalne o tematyce przygotowań olimpijskich Pekin 2008. Wśród filmów był i ten, którego bohaterami byliśmy my, uczniowie PSP w Rzeczycy, a który był rozpowszechniany w jednym z kanałów chińskiej telewizji.

15 sierpnia - środa

W tym dniu uczestniczyliśmy m.in. w uroczystości organizowanej przez Ambasadora RP pana K. Szumskiego z okazji święta Wojska Polskiego. Wśród zaproszonych gości było bardzo dużo oficerów wysokiej rangi z Chin jak również z innych ambasad. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego (dreszcze na plecach) i po oficjalnych wystąpieniach gospodarza i gości udaliśmy się na wykwinty i bardzo smaczny poczęstunek, który w całości składał się z tradycyjnych polskich dań (bigos, pierogi, schabowe, itp.). Nasza grupa wśród gości cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i mam nadzieję, że nie tylko z powodu pięknych jednolitych strojów z napisem "Polska" oraz godłem naszego kraju i rodzinnej Rzeczycy. Świadczyć o tym może wywiad przeprowadzony do lokalnej prasy oraz liczne rozmowy z gośćmi przebywającymi na uroczystości.

Po południu postanowiliśmy zwiedzić znajdujący się w niedalekiej odległości od Ambasady piękny, niepowtarzalny park pekiński. Różnorodność roślinności, jak i urocze skalne miasteczko urzekły nas swoim niepowtarzalnym pięknem.

16 sierpnia - czwartek

W tym dniu wybraliśmy się na kolejną pieszą wycieczkę tym razem żeby było ciekawiej pekińskim metrem do ¦wiątyni Lamajskiej. Jest to miejsce szczególne dla Chińczyków, w którym modlą się, oddając cześć Buddzie, swojemu Bogu.. Zachwyca tam nie tylko wielkość i ilość tych budowli, ale też ich architektura, pełna misternych ozdób i ubarwień. Po południu udaliśmy się na ostatnią pieszą wyciekę po Pekinie. Miasto te zachwyciło nas ogromem swej aglomeracji, skupienia ludzi, samochodów i rowerów. Jednocześnie zauważa się tu dużo zieleni, bardzo zadbanej i różnorodnej. Pekin jest pięknym, czystym miastem, pełnym cech współczesnej, nowoczesnej metropolii. Wszędzie zauważa się, że za rok w tym miejscu wydarzy się coś wielkiego, ważnego dla świata, mianowicie Igrzyska Olimpijskie Beijing 2008.

Wieczorem uczestniczyliśmy w specjalnym spotkaniu na zaproszenie Ambasadora RP pana Szumskiego. Obecni byli także pani Ambasadorowa, pan Konsul i jego żona. Przekazaliśmy panu Ambasadorowi piękny obraz z malowniczą ziemią rzeczycką, jako drobny upominek na pamiątkę naszego pobytu w Pekinie. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się wrażeniami i odczuciami z pobytu w tym pięknym mieście.

17 sierpnia - piątek -. powrót do Polski
Przelot liniami Air France. Pekin-Paryż. Paryż-Warszawa.

Podróż minęła bardzo szybko i spokojnie mimo ponad 8 tys. kilometrów i 11 godzin lotu. Uważamy wyprawę do Chin za bardzo udaną. Zrealizowano wszystkie cele i założenia turystyczno-edukacyjne. Dzieci przede wszystkim spotkały się i zintegrowały z rówieśnikami nie tylko z Chin ale niemal z całego świata, doskonaliły posługiwanie się językiem angielskim, zawierały nowe znajomości i przyjaźnie. Oprócz tego poznały historię sztukę, kulturę, kraj, region i życie codzienne tak pięknego i egzotycznego dla nas kraju jakim są Chiny. Wzbogaciły się o doświadczenia i umiejętności które z pewnością wykorzystają pozytywnie w przyszłości.

Opiekunowie:
Agata Ostalska
Dariusz Jedwabny

Informacja o wdrożeniu programu edukacyjnego
Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie

"Serce do serca"
Program "Serce do serca",który realizuje Szkoła Podstawowa w Rzeczycy to wzajemne poznanie gospodarzy igrzysk Olimpijskich Pekin 2008, czyli państwa Chiny oraz naszego Kraju. Trwa obecnie pierwszy etap tej wspólpracy polegający na wzajemnym poznaniu regionu, kultury, historii, języka oraz życia codziennego obu krajów.
Program realizowany jest w formie pogadanek na lekcjach wychowawczych oraz w postaci gazetek ściennych i broszury słowno-zdjęciowej znajdującej się w bibliotece szkolnej. Zorganizowano również apel szkolny poświęcony bliższemu poznaniu zasad współpracy i etapów ich realizacji. Wysłano również paczkę pocztową adresowaną do dzieci chińskich z zaprzyjaźnionej szkoły w Pekinie, w której znalazły się m.in.

pamiątki i gadżety związane z naszą szkołą i regionem,

rysunki i różniego rodzaju prace plastyczne wykonane przez dzieci naszej szkoły klas I-VI, list w języku angielskim. Obecnie czekamy na odpowiedź od dzieci chińskich. CDN
 
W 2008 r. odbędą się XXIX Igrzyska Olimpijskie w Chinach "Pekin 2008". W związku z tym Szkoła Podstawowa w Rzeczycy przystąpiła do programu "Serce do serca", który polega na poznaniu państwa środka poprzez nawiązanie kontaktu z chińskimi dziećmi, uczniami szkół.
Program wspiera i propaguje pan Janusz Tatera, były sekretarz PKOL, a obecnie Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie Rzeczypospolitej polskiej w Chińskiej Republice Ludowej
        To właśnie dzięki niemu informacja o programie dotarła do naszej gminy, a pan Wójt przekazał jego wykonanie do realizacji między innymi uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Rzeczycy. Dyrektor szkoły pani Barbara Bors przedstawiła informacje o programie i poparła jego realizację .

Będzie się on składał z trzech etapów:

        I. Ogólne informacje na temat Chin - historia, sztuka, kultura, życie codzienne. Realizacja etapu będzie polegała na pracy nauczycieli z uczniami podczas lekcji wychowawczych w formie pogadanek wzbogaconych ilustracjami i projekcją multimedialną. Dodatkowo wykonywane będą wystawy i gazetki ścienne.
        II. Informacja na temat XXIX Igrzysk Olimpijskich "Pekin 2008". Etap dotyczy przygotowania organizatorów  do imprezy, miejsca i obiekty olimpijskie, propagowanie idei olimpizmu i jego wymowa oraz znaczenie w świecie.

        III. Etap bezpośrednio przed Olimpiadą oraz w czasie trwania Igrzysk. Obejmuje przygotowanie i udział w imprezie polskich sportowców, rywalizację fair play, śledzenie bieżących wydarzeń sportowych i społecznych w czasie trwania Olimpiady. Analiza sukcesów polskich sportowców. Podsumowanie programu

        Podczas całego czasu trwania programu uczniowie z naszej szkoły będą prowadzić korespondencję z dziećmi chińskimi w języku angielskim. Wytypowana szkoła do tego celu to Szkoła Podstawowa nr 1 w Pekinie, licząca 1604 uczniów i zatrudniająca 121 nauczycieli.
Celem jest bliższe poznanie partnerskie, bezpośrednia wymiana informacji o środowisku lokalnym oraz wymiana gadżetów i pamiątek związanych ze sportem jak i z rodzinną miejscowością, regionem, krajem.
        Podczas Igrzysk Olimpijskich przedstawiciele uczniów i grona pedagogicznego naszej szkoły mogą na zaproszenie organizatorów wziąć udział w uroczystości powitania reprezentacji narodowej w Wiosce Olimpijskiej w Chinach (mają stanowić wartę honorową podczas podniesienia flagi państwowej).

Poprawiony: środa, 03 listopada 2010 12:41
 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Czwartek
30 Listopada 2023
Andrzejki
Imieniny obchodzą
Andrzej, Justyna, Konstanty, Maura,
Zbysława

Do końca roku zostało 32 dni.
Zodiak: Strzelec

logo dolina rzeki pilicy1znaknarodowy


unia napisdolina


Odsłon : 970355
Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280Kraszewski logo


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-webmpi baner Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca