MATMA TO JEST TO CO LUBIĘ! Drukuj Email
Wpisany przez Radosław Bernaciak   
czwartek, 03 grudnia 2015 12:05

IMG 3548     Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rzeczycy realizowało w dniach od 1 października do 30 listopada 2015r. projekt „Matma to jest to co lubię!" w ramach programu mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBanku. W dniu 20 listopada 2015 r. z udziałem Wójta Gminy Rzeczyca, Pana Marka Kaźmierczyka, Dyrektora Szkoły, Pani Grażyny Kielan, rodziców, wszystkich nauczycieli i uczniów gimnazjum dokonano podsumowania tego przedsięwzięcia.

Projekt skierowany był do wszystkich uczniów naszego Gimnazjum. Chciałyśmy zainteresować młodzież matematyką i wciągnąć ją w aktywny proces wykorzystania tej wiedzy, poprzez pokazywanie praktycznych zastosowań matematyki. Starałyśmy się rozbudzić zamiłowanie do pokonywania trudności typu intelektualnego, stworzyć ciekawe, innowacyjne metody i narzędzia edukacji matematycznej.

W ramach projektu zaplanowane były cztery zadania:

• Gra terenowa „Matematyczny labirynt"

• Noc Matematyków

• Matematyczne Kasyno

• Konkursy:

 wiedzy matematycznej na trzech poziomach: klasy pierwsze, klasy drugie, klasy trzecie

 na ciekawą bryłę

8 października, w czwartkowe popołudnie, grupa uczniów z klas drugich i trzecich spotkała się, aby wziąć udział w grze terenowej „Matematyczny labirynt". 7 drużyn po zapoznaniu się z zasadami gry ruszyło matematycznym szlakiem w poszukiwaniu zadań. Zwycięzcami gry została drużyna nr 5 w składzie: Szymon Łucka, Dawid Perek i Krystian Socha. Gratulujemy!

W dniu 23 października 2015r. grupa 60 uczniów Gimnazjum im. J. Kochanowskiego wzięła udział w Nocy Matematyków zorganizowanej w ramach projektu „Matma to jest to co lubię!". Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania wykładu i obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „W świecie brył" przygotowanej przez uczennice klasy drugiej: Natalię Bąk, Dominikę Sobczak i Izabelę Włodarczyk.

Po wykładzie młodzież podzieliła się na sześcioosobowe grupy, aby wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez liderów, czyli ich rówieśników z klas drugich i jednej uczennicy z klasy trzeciej naszego gimnazjum. Do wyboru mieli następujące zajęcia:

Origami modułowe - sześcian – sztuka składania kartek papieru, identycznych modułów, z których powstają bryły geometryczne. Tego zadania podjęli się: Gabryś Rosiak i Wiktoria Wasilewska.

Bryły Platona – warsztat prowadzony przez Julię Rosiak, Patrycję Szczur, Kamilę Karwat i Martynę Królak.

Bryły obrotowe – zajęć tych uczyli się chłopcy z klas pierwszych pod okiem starszych koleżanek: Weroniki Sadowskiej i Wiktorii Lipskiej.

Bryły Archimedesowe – ich siatki oraz modele brył wyszukały i zachęcały do ich wykonania uczennice: Zuzanna Sypuła, Justyna Ceran, Arleta Szulc oraz Kamila Królik.

Wielościany jednorodne – to ciekawe bryły, których wykonania i nauczenia innych podjęły się dziewczyny: Nina Staruch, Kinga Bojdo, Aleksandra Frączak i Joanna Goska.

Wielościany Keplera – Poinsota – tej nie lada sztuki tworzenia wielościanów gwiaździstych podjęły się dziewczyny z klasy pierwszej pod kierownictwem starszych koleżanek: Beaty Kobackiej, Gabrieli Kobackiej, Julii Piotrowskiej oraz Gabrieli Stępniewskiej.

Szkoła nigdy nie pozostaje osamotniona w swoich codziennych zmaganiach i zawsze może liczyć

na pomoc rodziców. Szczególne podziękowania należą się dla: Pani Henryki Perek i Bogusławy Zawada za pomoc podczas Nocy Matematyków.

Po skończonych zajęciach warsztatowych wszyscy udaliśmy się na halę sportową w poszukiwaniu matematyki. Zaleźliśmy ją również w sporcie i w tańcu. Za poprowadzenie zajęć sportowych, opiekę nad uczniami i wspólnie spędzony czas należą się podziękowania wszystkim nauczycielom oraz pracownikom zaangażowanym w organizację Nocy Matematyków. A byli to: Pan Andrzej Gwizdoń, Pani Agata Ostalska, Pani Paulina Binkiewicz, Pan Tomasz Niemirski i Pani Dominika Grot.

Pomimo wyczerpujących konkurencji, uczennice Aleksandra Bąk i Aleksandra Gwizdoń zmobilizowały nie tylko uczniów ale i opiekunów do wspólnej nauki tzw. „Belgijki". Jest to wspaniały taniec integracyjny, przy którym można się świetnie bawić. Za ten wspólny taniec chciałabym teraz dziewczynom podziękować.

10 listopada 2015r. za oknem była typowo jesienna i deszczowa pogoda. Zimny wiatr i deszcz nie zachęcał do wyjścia z domu, ale chęć przeżycia kolejnej przygody była silniejsza od lenistwa. Dlatego też grupa uczniów, pomimo niesprzyjającej aury przyszła do Matematycznego Kasyna, aby legalnie, pod czujnym okiem krupierów: Anety Machnickiej, Katarzyny Wójtowicz , uprawiać hazard. Przy trzech stanowiskach młodzież przystąpiła do strategicznych rozgrywek. Za ich zaangażowanie i chęć przygody chcemy im podziękować i wyróżnić. A były to dziewczyny z klas pierwszych i drugich: Julia Chmielweska, Syliwia Wieteska, Karolina Noga, Maria Sarnecka, Paulina Sarnecka, Justyna Ceran, Arleta Szulc, Zuzanna Wasilewska, Zuzanna Sypuła i Wiktoria Wasilewska.

W dniu 19 listopada 2015r. odbyły się w naszej szkole konkursy, które są pewną formą podsumowania naszego projektu. W konkursie wiedzy matematycznej wzięło udział 37 uczniów naszego gimnazjum. Z klas pierwszych na wyróżnienie zasługują:

I. Weronika Sobczak i Aleksandra Przyborek

II. Paulina Sarnecka

III. Dawid Wieszkowski

W kategorii klas drugich zwyciężyli:

I. Zuzanna Sypuła

II. Gabriel Rosiak

III. Justyna Ceran, Arleta Szulc i Kamila Królik

W klasach trzecich zwycięzcami zostali:

I. Cezary Milczarek

II. Anna Wiaderny i Kamila Szymańska

III. Aleksandra Bąk, Magdalena Osińska i Wiktoria Wasilewska

Drugim konkursem podsumowującym nasz projekt było wykonanie jakiejś ciekawej bryły. Tego zadania podjęło się tylko 13 osób. W tej kategorii przyznano tylko pierwsze miejsca i wyróżnienia. Nagrody otrzymali:

I. Zuzanna Kacprzak, Aleksandra Przyborek, Mateusz Dybowski, Weronika Świderek, Anna Wiaderny, Weronika Baran, Julita Kępa, Kamila Szymańska, Karolina Kryćka, Karolina Ozimek, Emilia Przybyłek.

Pozostałym osobom przyznano wyróżnienia. Były to: Anita Grad i Paulina Adamska.

Uczestnictwo w projekcie pozwoliło młodzieży w aktywny sposób zdobywać wiedzę matematyczną

i przekazywać ją pod opieką liderów swoim rówieśnikom. Zajęcia nastawione były na praktyczny charakter zdobywania wiedzy. Poszerzenie wiedzy matematycznej o nietypowe, ale bardzo przydatne informacje ułatwi uczniom rozwiązywanie problemów z zakresu różnych dziedzin kształcenia szkolnego oraz życia codziennego. Celem projektu było:

• uczenie właściwego planowania i organizacji pracy,

• zdobywanie nowych informacji z dziedziny matematyki,

• rozwiązywanie zadań problemowych,

• zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce,

• zapoznanie z różnego rodzaju ciekawostkami matematycznymi,

• przygotowanie i uczestnictwo w różnych konkursach o tematyce matematycznej,

• kształtowanie umiejętności autoprezentacji własnych dokonań lub dokonań grupy,

• przygotowanie gazetek i wystawek, wzbogacenie pracowni matematycznej o pomoce dydaktyczne wykonane przez uczniów.

Troska o prawidłowy rozwój, wychowanie i edukację rzeczyckiej młodzieży to jeden z priorytetów władz Gminy Rzeczyca.

Uczniowie Gimnazjum składają serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy, Panu Markowi Kaźmierczykowi oraz Zastępcy Wójta, Pani Iwonie Łuszcz – Krawczyk za możliwość uczestniczenia w interesujących zajęciach umożliwiających im wszechstronny rozwój osobowy i intelektualny.


 

Poprawiony: czwartek, 03 grudnia 2015 12:28
 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Sobota
18 Maja 2024
Światowy Dzień Rodziny
Imieniny obchodzą
Aleksander, Aleksandra, Alicja, Edwin,
Eryk, Eryka, Feliks, Irina, Liboriusz,
Myślibor, Wenancjusz

Do końca roku zostało 228 dni.
Zodiak: Byk

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1036878
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca