GMINNA WIGILIA DLA OSÓB SAMOTNYCH ORAZ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Zakrzewski   
piątek, 08 stycznia 2016 15:25

DSCN4194     Święta Bożego Narodzenia to w naszej tradycji szczególny okres. W dzisiejszym zabieganym świecie łatwo jest przegapić to, co w tych świętach najważniejsze – bliskość z drugim człowiekiem oraz wielką tajemnicę stojącą u podstaw naszej wiary, kultury i tradycji. Z inicjatywy Wójta Gminy Marka Kaźmierczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Leszka Kosiackiego grupa mieszkańców naszej gminy, która z różnych przyczyn nie mogłaby uczestniczyć w tradycyjnej wigilijnej wieczerzy została zaproszona na wspólną kolację. Wieczerzę poprzedził Koncert Mikołajkowy w wykonaniu gminnych zespołów oraz Rzeczyckiego Chóru Parafialnego.

Koncert Mikołajkowy odbył się w świątecznej atmosferze, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy. Na wstępie Dyrektor Gok-u Jacek Zakrzewski powitał inicjatorów spotkania Wójta Gminy Marka Kaźmierczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Leszka Kosiackiego, jak również Księdza Prałata Henryka Linarcika Proboszcza Parafii w Rzeczycy, Wiceprzewodniczącego Janusza Barana wraz z Radnymi, Skarbnika Gminy Grażynę Frączak oraz przybyłych mieszkańców gminy.

Koncert mikołajkowy rozpoczął Zespół Ludowy Mali Rzeczycanie przedstawiając scenkę herodową, która była przed wielu laty obowiązkowym elementem Świąt Bożego Narodzenia na wsi. Młodzi tancerze z Zespołu Tanecznego Zygzak oraz ich starsze koleżanki z Zespołu Krzysie, pokazali jak w inny sposób można cieszyć się ze Świąt i zaprezentowali kilka układów tanecznych wykorzystując popularne świąteczne utwory. Orkiestra Dęta Rzeczyca wykonała kilka kolęd, od tradycyjnych wykonywanych wspólnie z uczestnikami spotkania począwszy, po nowatorskie pastorałki i kolędy zaczerpnięte z repertuaru musicalowego. Ten blisko godzinny, różnorodny program przygotowali instruktorzy zespołów: Krzysztof Turała, Mirosław Murgrabia, Dariusz Nawrocki oraz Karolina Walczyk. Część artystyczną zamknął występ Rzeczyckiego Chóru Parafialnego pod kierownictwem Zbigniewa Laskowskiego. Chór przy wsparciu kilkoosobowej kapeli zaprezentował kilka kolęd prezentując nie tylko szeroki zakres repertuarowy, lecz też profesjonalne wykonanie niejednokrotnie trudnych technicznie utworów.

Po Koncercie Mikołajkowym Wójt Gminy podziękował występującym, natomiast uczestników kolacji zaprosił na wieczerzę wigilijną przygotowaną przez Panie z KGW z Kanic, pracowników GOK-u przy współudziale pracowników GOPS-u. Uroczystą kolację rozpoczęła wspólna modlitwa poprowadzona przez Rzeczyckiego Proboszcza Księdza Henryka Linarcika oraz dzielenie się opłatkiem. Tradycyjne, wigilijne potrawy zostały przygotowane z wielką starannością o czym świadczyły częste pochwały biesiadujących. Dla wielu z osób obecnych przy stole to jedyna możliwość uczestniczenia w świątecznej, wigilijnej wieczerzy. Organizację tego poczęstunku wsparła finansowo Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych. Ważną była obecność sołtysów, którzy czynnie współpracowali podczas organizacji spotkania. Wspólnie z chórem wykonano wiele pięknych i wzruszających kolęd.

Podczas wieczerzy dla seniorów do młodych artystów i nie tylko przyszedł Święty Mikołaj. Dzieci domyślały się prezentów lecz jak każe tradycja musiały zaprezentować Mikołajowi swoje umiejętności. Tak wiec każdy zespół kolejno występował przez dostojnym gościem, chcąc pokazać, iż w pełni zasłużyli sobie całoroczną rzetelną pracą na słodki upominek. Wszystkie dzieci z zespołów otrzymały paczki, natomiast pozostałym dzieciom Święty Mikołaj wręczył cukierki oraz paczki przygotowane przez pomocników Mikołaja- rodziców.

 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Sobota
20 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.
Zodiak: Baran

logo dolina rzeki pilicy1znaknarodowy


unia napisdolina


Odsłon : 1015429
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-webmpi baner Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca