WARSZTATY ARYTSTYCZNO EKOLOGICZNE DLA DZIECI Z NASZEJ GMINY Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Zakrzewski   
czwartek, 11 kwietnia 2013 09:36

skład 2 128 Gmina Rzeczyca podjęła współpracę z Łódzkim Domem Kultury podczas programu „EcoArt- Recycling w działaniach artystycznych. Program edukacji ekologiczno-artystycznej skierowany jest do dzieci i młodzieży województwa łódzkiego”. 
Program zakłada udział 15 uczniów w 6 warsztatach wyjazdowych, prowadzonych w Skansenie Architektury Drewnianej Łódzkiego Domu Kultury, Muzeum Włókiennictwa oraz Hucie Szkła w Antoniewie. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, od marca do czerwca.
Mamy za sobą już pierwsze doświadczenia - grupa najmłodszych mieszkańców naszej gminy uczestniczyła w warsztatach. Podczas zajęć w Hucie Szkła Kapilar, dziesięcioro dzieci ze Szkoły Podstawowej (filia w Sadykierzu) oraz pięciu najmłodszych członków orkiestry i zespołu wokalnego poznawało tajniki związane z obróbką szkła.
W programie bierze udział 11 ośrodków kultury z woj. łódzkiego: Konstantynów Łódzki, Burzenin, Pajęczno, Rzeczyca, Zduńska Wola, Lutytów, Sławno, Widawa, Drużbice oraz Sulejów. Jest on finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Łódzkiego Domu Kultury.


Efektem pracy dzieci będzie wystawa powarsztatowa w jednej z galerii Łódzkiego Domu Kultury, a następnie we wszystkich ośrodkach kultury biorących udział w projekcie (wydany będzie również katalog z opisem i fotografiami powstałych prac).
W regionie łódzkim nie występuje w zasadzie przemysł hutniczy, tym większą atrakcją była dla naszych dzieci była wizyta w miejscu gdzie można obejrzeć proces formowania szkła i wyrób asortymentu szklanego. W firmie Kapilar, z półfabrykatów w postaci szklanych rur rozmaitej średnicy i grubości, formuje się w wysokiej temperaturze szkło do momentu uzyskania pożądanego kształtu. Produkuje się w ten sposób szkło laboratoryjne, termometry, ozdoby świąteczne, wazony, neony i wiele innych artykułów ze szkła. Dzieci miały możliwość spróbowania własnych sił podczas produkcji termometrów ( dostały je w prezencie od firmy) oraz podczas formowania bombek, gdzie pod czujnym okiem formowacza można było osobiście wydmuchać kształt ozdoby. Ponieważ w herbie Rzeczycy jest łabędź, wykonano dla nas kilka na specjalne zamówienie. Kolejna część warsztatów polegała na malowaniu wykonanych ozdób, z łabędziami włącznie. Sądząc po zaangażowaniu i uśmiechniętych buziach, dzieci wróciły zadowolone i bogatsze nie tylko w szklane ozdoby, łabędzie, ale również w nowe doświadczenia. Podczas wyjazdu, GOK wspierała i opiekowała się dziećmi nauczycielka Małgorzata Jakubowska.
Podczas 6 warsztatów z różnych dziedzin artystycznych dzieci będą miały możliwość zapoznania się z ekologicznym odzyskiwaniem surowców i tworzenia z nich obiektów artystycznych. Skupiają się one wokół:
– PAPIERU - wyrób papieru z makulatury, malowanie na tym papierze
– SZKŁA -warsztaty w hucie szkła w Antoniewie – wytapianie i formowanie szkła, malowanie ozdób szklanych
– TKANINY - filcowanie wełny i wyrób ozdób, wykonywanie kartek okolicznościowych i prac plastycznych z resztek tkanin. Pokaz filmów na temat produkcji tkanin, a także wykonywania prac artystycznych z odzyskanego włókna.
Warsztaty będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów i artystów. Udział dzieci w warsztatach jest bezpłatny.

Poprawiony: środa, 10 kwietnia 2013 10:08
 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Angelina, Augustyn, Bogusław, Hugo,
Hugon, Paulin, Piotr, Rita, Robert,
Roberta, Sybilla

Do końca roku zostało 247 dni.
Zodiak: Byk

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1022202
Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca