WAKACYJNE ATRAKCJE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Zakrzewski   
czwartek, 05 września 2013 08:04

DSCF0261 Wakacje to wymarzony czas na bliższe i dalsze podróże, dlatego też w tym okresie dla dzieci i młodzieży zorganizowano aż 8 wycieczek, z których skorzystało 120 najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Wszystkie zostały zrealizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi- „Warsztaty ekologiczno malarskie dla dzieci i młodzieży z gminy Rzeczyca”, których inicjatorem jest Wójt Gminy Marek Kaźmierczyk. Już w pierwszych dniach wakacji dzieci i młodzież wyjechała na kilkudniową wycieczkę ekologiczną do Nieborowa, połączoną z warsztatami dla orkiestry i zespołów działających przy GOK-u. Dzieci uczestniczące w każdej turze warsztatów: w Luboczy, Rzeczycy i Sadykierzu wyjeżdżały do Tomaszowa Mazowieckiego oraz do Rogowa, a dla miłośników turystyki rowerowej zorganizowano wycieczkę po terenie naszej gminy. 

U progu wakacji grupa złożona z członków Orkiestry Dętej, zespołów Mali Rzeczycanie i Muzyczne Iskierki wyjechała na wycieczkę ekologiczną do Ośrodka Szkolno Wypoczynkowego „Pod Sosną” w Nieborowie. Kilka dni pobytu były mocno zapełnione atrakcjami i zajęciami. Już pierwszego dnia zwiedzili Instytut Ogrodnictwa, skierniewicki Rynek z ławeczką Profesora Pieniążka- założyciela Instytutu , zabytkowy dworzec PKP, oraz pełen symboliki i śladów sztuki antycznej Ogród Arkadia w stylu angielskim. Na zakończenie przemierzali ścieżki Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zostali obdarzeni upominkami w postaci publikacji, czapek oraz plakatów. W kolejnych dniach zawitali do barokowego Pałacu w Nieborowie, gdzie znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach. Wizytowali również poletka upraw ekologicznych oraz laboratoria Instytutu Ogrodnictwa, gdzie nasza młodzież wykazała się dużą znajomością zasad upraw warzyw. Ciekawym przeżyciem, zwłaszcza dla członków zespołu ludowego było zetknięcie z łowicką kulturą ludową w Muzeum Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Kolejne dni to okres wytężonej pracy warsztatowej. W trzech różnych salach ( nierzadko w towarzystwie unikalnych zabytków motoryzacji) instruktorzy prowadzący zespoły – Krzysztof Turała, Mirosław Murgrabia oraz Grzegorz Antkowiak pracowali ze swoimi grupami nad nowym repertuarem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zajęcia w nietypowym miejscu, z dala od domu były bardzo owocne i pozwoliły na jeszcze lepsze zgranie zespołów. Nie mogło zabraknąć rozrywki: były kręgle, bilard i kino. Mimo dużego zróżnicowania wieku uczestników – od 5 do 17 lat grupa bawiła się świetnie, wzajemnie się uzupełniając. Oprócz dyrektora GOK-u Jacka Zakrzewskiego, przez te kilka dni opiekę nad uczestnikami sprawowali nauczyciele- Aneta Narożnik oraz Andrzej Socha i otrzymali za to od uczestników Dyplomy SUPER OPIEKUNA. 
Podczas realizacji wakacyjnego projektu dzieciaki z naszej gminy miały okazję zobaczyć to, co w regionie najciekawsze. W tym roku wybór padł na Groty Nagórzyckie, Muzeum w Tomaszowie ( gdzie odbyły się bardzo ciekawe zajęcia przyrodnicze) oraz Bunkry w Konewce. Nowych doświadczeń i wrażeń dostarczył wyjazd w trochę odleglejsze strony – do Rogowa. Jest tam znany ogród botaniczny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego –Arboretum, po którym oprowadzali naszą grupę pracownicy Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej. W Muzeum Kolei Wąskotorowej odbyły się zajęcia z ekologii transportu. Największą jednak atrakcją była przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową.
Podczas wakacyjnego poznawania świata nie mogło zabraknąć wycieczki dla miłośników turystyki rowerowej- dla wszystkich uczestników letnich zajęć zorganizowano wycieczkę rowerową po terenie gminy. Trasa biegła z Rzeczycy przez Kawęczyn do Bobrowca, gdzie przy dawnej szkole odbyło się spotkanie z leśnikami z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych połączone z ogniskiem.
Wycieczki prowadzili pracownicy z GOK-u: Aneta Podlasek instruktor wraz z dyrektorem, a opiekę nad uczestnikami sprawowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej.
Wyjazdy, dla każdej z grup uczestniczących w „Warsztatach ekologiczno malarskich dla dzieci i młodzieży z gminy Rzeczyca” ( do Rogowa i Tomaszowa Maz. po 3 razy) odbyły się dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Poprawiony: czwartek, 05 września 2013 08:52
 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Sobota
4 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Florian, Grzegorz, January, Michał,
Monika, Paulin, Strzeżywoj

Do końca roku zostało 242 dni.
Zodiak: Byk

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1024278
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca