OBCHODY ROKU OSKARA KOLBERGA ROZPOCZĘŁY WARSZTATY Z TRADYCYJNEJ WYCINANKI Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Zakrzewski   
poniedziałek, 17 marca 2014 14:38

DSCN1957    Rok 2014 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w grudniu 2013 roku Rokiem Oskara Kolberga - z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin tego wybitnego folklorysty i etnografa. Władze Gminy Rzeczycy w osobie Wójta Pana Marka Kaźmierczyka zadbały, aby i w naszej gminie nie zabrakło przedsięwzięć związanych z obchodzonym jubileuszem. Cykl spotkań otworzyły warsztaty z tradycyjnej wycinanki rawsko- opoczyńskiej zorganizowane w GOK-u w Rzeczycy.

Oskar Kolberg poprzez lata swojej niestrudzonej pracy przypadającej na okres zaborów, utrwalił wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Uważał, że zachowanie tradycji, stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski. Wyniki swoich naukowych badań z dziedziny etnografii, muzykologii regionalnej, języka ludowego zawarł w liczącym 33 tomu dziele pod tytułem „Lud”. Utrwalił zwyczaje, rękodzielnictwo, sposób życia, mowę, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzykę i tańce ludności zamieszkującej tereny XIX- wiecznej Polski.
Od 1974 r. przyznawana jest Nagroda imienia Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Honoruje ona całokształt działalności i wyróżnia wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Patronat nad nagrodą sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród mieszkańców naszej gminy są dwie osoby wyróżnione tą nagrodą: Julianna Pawlak z Sadykierza oraz Stanisław Skiba z Zawad.
Warsztaty zostały przeprowadzone przez twórczynię ludową Panią Mariannę Zarębę z Rzeczycy - uczestnikami warsztatów były dzieci ze szkół z terenu gminy. Pod okiem utytułowanej w tej dziedzinie twórczyni ludowej dzieci wykonywały charakterystyczne dla naszego regionu wzory tak zwane koguty. Pani Marianna pokazywała jak należy składać kolorowy papier, operować nożycami i jak rozplanować pracę na kartce, tak aby osiągnąć odpowiedni efekt. Chętnie dzieliła się swoja wiedzą, niejednokrotnie zdradzając tajniki swej sztuki. Efekty warsztatów – piękne wycinanki wykonane przez najmłodszych mieszkańców gminy, są do obejrzenia na wystawie w budynku GOK-u.
Marianna Pawlak ma swoim dorobku wiele nagród za twórczość ludową. Jej prace zdobią albumy oraz publikacje o tematyce ludowego rękodzielnictwa. Do dziś regularnie uczestniczy w pokazach, warsztatach i kiermaszach organizowanych przez Muzeum Rawskie, Muzeum Tomaszowie Maz. czy Muzeum w Częstochowie.

 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Czwartek
16 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Andrzej, Honorat, Jan Nepomucen,
Jędrzej, Szymon, Trzebomysł, Ubald,
Wieńczysław, Wiktorian

Do końca roku zostało 230 dni.
Zodiak: Byk

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1034622
Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca