Dożynki 2021 Drukuj Email
Wpisany przez Radosław Bernaciak   
piątek, 24 września 2021 20:09

235949184 4120935041293269 5768948081157286786 n Pomimo panującej pandemii wirusa Covid, udało się zorganizować tradycyjne Gminne Dożynki, które w tym roku zyskały nietypową oprawę. Miejscem ponownie był teren Gminnego Ośrodka Kultury. Wspólnie z rolnikami, mieszkańcami naszej gminy i władzami samorządowymi świętowali Słowianie z Grodziska Rzeczyca. Starostami tegorocznych Dożynek byli Liliana Misiak-Kuźbik z Grupy Rekonstrukcyjno Historycznej Leśny Witeź i Witosław Madej z Rodu Dębowego Liścia, rekonstruktor, który swoimi działaniami nawiązuje do czasów pierwszych Słowian.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym odprawioną przez ks. Henryka Kowalińskiego oraz ks. Łukasza Szczepańskiego, w podziękowaniu za tegoroczne plony oraz w intencji rolników. Słowianie w pięknych strojach z epoki przełomu X/XI w. wraz z pomocą sołtysów uświetnili mszę św. poprzez czytania, śpiew oraz uczestnictwo w procesji z darami. Wyjątkowy charakter uroczystości nadał występ Rzeczyckiego Chóru Parafialnego pod kierownictwem Zbigniewa Laskowskiego, któremu towarzyszył kapelmistrz Orkiestry Dętej Rzeczyca Marcin Zarzycki.

Po uroczystej mszy św. korowód dożynkowy, prowadzony przez bryczkę wypełnioną koszami dożynkowymi przy muzyce wykonywanej przez Orkiestrę Dętą Rzeczyca udał się na teren GOK-u, gdzie rozpoczęła się część obrzędowa. Uroczystość prowadzili Dyrektor GOK Paweł Rydz, któremu towarzyszył lider Kabaretu Wcięci Przypadkiem Adam Pawlak. Do Rzeczycy zawitało wielu znamienitych gości, m.in.: Sekretarz Generalny Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Janusz Tatera, Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ewa Wendrowska, Wiceprezes Zarządu Oddziału Woj. Związku OSP RP Woj. Łódzkiego Tadeusz Cisowski, Wieloletni Prezes RDOŚ Kazimierz Perek, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej płk Marcin Budzyński, Dyrektor COS w Spale, Waldemar Wendrowski, Burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Tomaszowie Maz st.bryg. Krzysztof Iskierka, Kierownik KRUS w Tomaszowie Maz. Włodzimierz Justyna, Dyrektorka CKU Woj.. Łódzkiego w Tomaszowie Maz. Iwona Gawron, radni powiatowi: Leon Karwat, Grzegorz Glimasiński, Bogumił Koziarski, Dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej dr Marcin Broniarczyk, Prezes Automobilklubu Tomaszowskiego Mirosław Kister.

Tradycyjnie Starosta przekazał gospodarzowi Gminy Wójtowi Markowi Kaźmierczykowi bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbóż, natomiast dzban miodu starościna wręczyła Przewodniczącemu Rady Gminy Leszkowi Kosiackiemu. Następnie na scenie Słowianie z Rodu Dębowego Liścia zaprezentowali w teatralnej formie żniwa według starych obyczajów rodem z początków średniowiecza, po czym przekazali na ręce Wójta okazały wieniec dożynkowy. W swoim przemówieniu Pan Wójt podziękował rolnikom za plony i trud włożony w ich uzyskanie, podkreślając ciężką pracę jaką wkładają rolnicy by zapewnić wszystkim „chleb powszedni". W związku z trwającą akcją charytatywną, Wójt spontanicznie, kończąc przemówienie zaproponował licytację otrzymanego wieńca dla walczącej z ciężką chorobą Zosi Bigos. Licytację wygrała firma ALTAR z Rzeczycy przekazując 2 tys. zł. W wyniku jeszcze kilku licytacji oraz szeregu akcji, łącznie podczas dożynek uzbierano niebagatelną kwotę 78 605,23 zł! Dożynki to także okazja do uhonorowania osób związanych z naszą gminą. Statuetkę Zasłużony Mieszkaniec Gminy Rzeczyca otrzymał Pan Kazimierz Perek wieloletni Dyrektor RDOŚ, za współpracę i pomoc przy realizacji wielu gminnych inwestycji. Wzorem lat ubiegłych, wszystkie sołectwa przygotowały kosze dożynkowe, które wręczono przybyłym gościom, w podziękowaniu za pomoc w rozwijaniu naszej Gminy.

Dożynki to również czas wspólnego świętowania i wspólnej radości. Przygotowane przez organizatorów, a zastawione przez mieszkańców stoły sołeckie były miejscem integracji i wspólnej biesiady. Dla uczestników Dożynek przygotowano szereg atrakcji. Można było skorzystać z wesołego miasteczka, podziwiać rękodzieło, które wystawiła Pani Kasia Kłopotowska czy przenieść się w przeszłość podczas pobytu w wiosce słowiańskiej.

Dla najmłodszych animatorzy przygotowali szereg zabaw i konkursów dla dzieci i rodziców. Blok rozrywek dla dzieci został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Nie zabrakło również atrakcji dla dorosłych. Na terenie dożynek można było zapoznać się z współczesnym wyposażeniem wojskowym, prezentowanym przez 25 Batalion 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Maz. Od wielu lat stałym elementem dożynek jest Loteria Fantowa. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim mieszkańcom biorącym udział w loterii, gdyż dochód z niej został w całości przeznaczony na leczenie Zosi Bigos. Podczas tegorocznych dożynek można było również zaszczepić się przeciwko wirusowi Covid. Na osoby, które jeszcze nie dokonały spisu powszechnego czekały Panie rachmistrzynie

Tegoroczna część rozrywkowa była niezwykle bogata, o czym świadczą tłumy spragnionych muzyki i zabawy uczestników imprezy. Po części obrzędowej wystąpiła Orkiestra Dęta Rzeczyca, następnie zagrały dla nas Kapela Gmajów z Gliny oraz Kapela Władysława Chabra i Jana Kępy z Bobrowca. Nie zabrakło również utworów zagranych na gitarze przez grupę podopiecznych GOK. Swój sceniczny debiut mają za sobą Maja Olejnik i Weronika Gołębiewska, które zaprezentowały się wspólnie z instruktorem Arturem Królikiem. Taneczne show dały dzieciaki z zespołów Kropeczki, Migotki, Zygzak oraz Twist, dla których choreografię ułożyła instruktor Karolina Walczyk. Do swoich występów przedstawiających życie gminy w krzywym zwierciadle zdążył Nas już przyzwyczaić Kabaret Wcięci Przypadkiem, który i tym razem skutecznie rozbawił liczną rzeczycką publiczność.

Po występach naszych rodzimych artystów taneczną zabawę zapewnił DJ, któremu towarzyszyły urocze tancerki. Zespół Motif z Lubelszczyzny zagrał o zachodzie słońca i był to przedsmak tego co czekało Nas podczas niedzielnej dożynkowej nocy. Po zmroku mogliśmy podziwiać tancerzy w ognistej oprawie, po czym sceną zawładnęła grupa Łobuzy, która jak na gwiazdę wieczoru przystało, rozgrzała sympatyków muzyki do czerwoności. Zabawa z DJ trwała do godziny 2.00 i zakończyła tegoroczne świętowanie.

Impreza nie mogłaby się udać gdyby nie zaangażowanie i pomoc wielu osób, firm i instytucji. Koordynację przemarszu, miejsc parkingowych, zabezpieczenie sceny i gościńca zapewnili strażacy. Obsługę imprezy zapewnili pracownicy z urzędu gminy, GOK-u, szkoły oraz GOPS-u.

Na uwagę zasługuje fakt dużego wsparcia ze strony sponsorów, dzięki którym organizatorzy byli w stanie zapewnić szereg atrakcji dla mieszkańców naszej gminy i przybyłych gości.

Z tego miejsca Wójt Gminy Rzeczyca Marek Kaźmierczyk wraz z Przewodniczącym Rady Leszkiem Kosiackim oraz Komitetem Organizacyjnym Dożynek pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych Rzeczyckich Dożynek.

Poprawiony: niedziela, 26 września 2021 19:57
 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Piątek
19 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,
Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń,
Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner,
Włodzimierz

Do końca roku zostało 257 dni.
Zodiak: Baran

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1014549
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca