Premiera jak się patrzy...! Drukuj Email
Wpisany przez Antoni Socha   
poniedziałek, 22 marca 2010 11:38

dscf2076-119 marca w wypełnionej po brzegi publicznością, remizie strażackiej, miało miejsce zapowiadane od miesięcy wielkie wydarzenie kulturalne w skali regionu, żeby nie rzec kraju, premiera sztuki "Opis obyczajów część III" wg ks. Jędrzeja Kitowicza a zaadaptowanej przez wielkiego mistrza scen teatralnych samego Mikołaja Grabowskiego. Było prawie wszystko czego wymaga oprawa premierowa, no może poza czerwonym dywanem, bo limuzyn i eleganckich aut nie brakowało, …okazały kosz z czerwonymi różami na zakończenie spektaklu, też był. Zadbano, by oświetlić kolorowymi światłami remizę strażacką, wyglądała imponująco. Plac przed remizą służący za foyer (fuaje) wypełniony był oczekującymi gośćmi, grupą dziennikarzy nerwowo czekających na swoje „pięć minut” i wyczuwalną wspaniałą atmosferą podekscytowanych ale i zadowolonych ludzi, których zaproszono i którym się udało dostać na premierę. A przybyło na nią wielu znakomitych gości, że wymienię tylko : Andrzeja Dziubę – ordynariusza diecezji łowickiej, Elżbietę Radziszewską – poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Krystynę Ozga – wice wojewodę łódzkiego,  Piotra Kagankiewicza – Starostę Powiatu Tomaszowskiego, Tadeusza Wróblewskiego – Dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w W-wie, Andrzeja Budzyńskiego – Prezesa WFO¦iGW w Łodzi, Elżbietę Kudlik – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Maz., Jana Kemparę – generała dywizji WP i wielu innych.

Przez półtorej godziny publiczność bawiła się doskonale, odbierając bardzo spontanicznie poszczególne obrazy ukazujące obyczajowość narodu polskiego za panowania Króla Augusta III. Aktorom dziękowano na stojąco, długo bijąc brawa a w swym wystąpieniu Marek Pałasz – Wójt Gminy podziękował bardzo serdecznie całemu zespołowi, przekazując na ręce Mikołaja Grabowskiego  pamiątkowy dyplom z przesłaniem „…Przedstawiony spektakl nie dowodzi przemijania obyczajowości narodu polskiego, lecz jego ciągłego trwania, szkoda że także w negatywnych zachowaniach …!!!,  dołączył do niego statuetkę „Złotego Łabędzia” oraz na okoliczność, że teatr wystawiono w remizie strażackiej wręczył Tomaszowi Karolakowi hełm a Mikołajowi Grabowskiemu toporek strażacki. „..może przyjedziemy do Was z tymi akcesoriami, by wystawić część IV Opisu obyczajów, ale jak Wójt założy w remizie kaloryfery…” powiedział Mikołaj Grabowski dziękując za bardzo dobre przyjęcie podczas całego cyklu przygotowującego spektakl. Dziękował też Proboszczowi rzeczyckiemu ks. prałatowi Henrykowi Linarcikowi, od którego to wszystko co z Kitowiczem związane w Rzeczycy się zaczęło. Później Wójt Marek Pałasz zaprosił wszystkich na poczęstunek do „Karczmy u Chabra”, żeby tak jak przed wiekami, zgodnie z obyczajem, dać upust swawolnemu jedzeniu, tak jak za Króla Sasa, kiedy trza było popuszczać pasa. Restaurator Janusz Chaber ze swym personelem stanął  na wysokości zadania, dostosowując się doskonale do poziomu artystycznego spektaklu, rozmaitością dań, smacznych przekąsek jak i ich staropolską formą ich podania. Super atrakcją dla uczestników cateringu była obecność całej grupy aktorów, z którymi wiele osób robiło sobie zdjęcia ale też i rozmawiano z nimi „recenzując” na gorąco oglądany spektakl. Końcowym jakże miłym akordem pobytu aktorów w Rzeczycy była ich ponowna, poranno sobotnia wizyta na cmentarzu przy grobie ks. Jędrzeja Kitowicza, na którym zapalili znicz i w zadumie pochylili głowy. Później obowiązkowo kawa u proboszcza Henryka Linarcika i powrót do swych zajęć, do kolejnych wyzwań scenicznych, niedzielnego udziału „Opisu obyczajów” w festiwalu teatralnym w Katowicach i warszawskiej piątkowej premiery w nowo założonym teatrze Tomasza Karolaka.

"...mamy wielkie szczęście że jesteśmy Mieszkańcami Gminy Rzeczyca, że przed wiekami na naszej ziemi przebywał wyjątkowy pleban Jędrzej Kitowicz, że jest z nami teraz wielki reżyser i aktor Mikołaj Grabowski, że mamy tylu przychylnych ludzi, by ten spektakl mógł powstać - powiadał wszystkim udzielając wywiadów Antoni Socha - dyrektor GOK-u, nadzorujący jednocześnie całość przygotowań do spektaklu. "...a wszystko co zwiazane z ksiedzem Kitowiczem w naszej gminie i parafii zaczęło nabierać rozpędu, kiedy przybył do nas ks. prałat Henryk Linarcik..."

Poprawiony: wtorek, 09 listopada 2010 16:10
 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Piątek
19 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,
Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń,
Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner,
Włodzimierz

Do końca roku zostało 257 dni.
Zodiak: Baran

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1014658
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca