Dziś przypada 150 rocznica Powstania Styczniowego. Drukuj Email
Wpisany przez Radosław Bernaciak   
wtorek, 22 stycznia 2013 08:06

powstanie

     Powstanie Styczniowe, którego 150. rocznicę obchodzimy 22 stycznia 2013r., to jedno z najbardziej dramatycznych i ważnych wydarzeń w historii nowożytnej Polski. Podjęto tę walkę w skrajnie trudnych warunkach i była ona świadectwem wielkiej narodowej determinacji w dążeniu do odbudowania własnego, suwerennego państwa polskiego.

To polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone zostało manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Spowodowane było narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863r. w byłym Wielkim Księstwie Litewskim, trwało do jesieni 1864r. Zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane – Litwę, Białoruś i część Ukrainy.

Było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.

Po upadku powstania Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej. W roku 1867 zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, jego nazwę i budżet,  w latach 1869–1870 setkom miast wspierających powstanie odebrano prawa miejskie doprowadzając je tym samym do upadku, w 1886 zlikwidowano Bank Polski. Skasowano klasztory katolickie w Królestwie, skonfiskowano ok. 1600 majątków ziemskich i rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich.

Chociaż Powstanie zakończyło się porażką, to przyczyniło się do korzystniejszego niż w dwóch pozostałych zaborach uwłaszczenia chłopów. Płynące z niego doświadczenia Polacy wykorzystali w dalszych działaniach na rzecz niepodległości, uwieńczonych sukcesem w listopadzie 1918 roku.

Powstańcy styczniowi pozostają  dla nas, współczesnych Polaków, wzorem wytrwałości i poświęcenia w służbie Ojczyzny. Pracując dziś dla Polski kontynuujemy starania minionych pokoleń.

150. rocznica Powstania Styczniowego jest znakomitą okazją do przypomnienia tego dorobku ze względu na ogromną wagę Powstania  w naszej historii i kulturze. Z inicjatywy Wójta Gminy Marka Kaźmierczyka uroczystości rocznicowe odbędą się o godzinie 1100 w Gminnej Środowiskowej Hali Sportowej. Młodzież naszego gimnazjum przedstawi rys historyczny oraz montaż słowno - muzyczny. Uczniowie zapalą także znicz pamięci, który będzie godnym uhonorowaniem bohaterskich powstańców i wspierającego ich społeczeństwa. Zapłonie on pod obeliskiem przy Urzędzie Gminy w Rzeczycy.

 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Czwartek
2 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Anatol, Atanazy, Afanazy, Longin,
Longina, Walenty, Walter, Witomir,
Zygmunt

Do końca roku zostało 244 dni.
Zodiak: Byk

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1022874
Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca