WYDANIE TOMIKU „WIERSZE ZZA PŁOTA” Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Zakrzewski   
poniedziałek, 04 listopada 2013 10:29

DSCF0066 „Gmina Rzeczyca ludowością stoi” – powiedział Wójt Gminy Marek Kaźmierczyk, podczas spotkania promocyjnego z okazji wydania książki autorstwa twórczyni ludowej i poetki Genowefy Kosiackiej- Bąk. Przemawia za tym szereg działań, których uwieńczeniem w tym roku jest wydanie tomiku wierszy pod tytułem „Wiersze zza płota”. Zadanie to zrealizował Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy ze środków Gminy Rzeczyca, Powiatu Tomaszowskiego przy wsparciu sponsorów-przyjaciół, rodziny i znajomych autorki. W piątkowe popołudnie, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie autorskie promujące wydanie książki.

   Wśród zaproszonych gości byli: przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, w osobie Leona Karwata- Członka Zarządu Powiatu, samorządowcy – Wójt Gminy Marek Kaźmierczyk, Radni Rady Gminy Rzeczyca na czele z Przewodniczącym Rady Wojciechem Szopą, Kierownictwo Urzędu Gminy na czele z Zastępcąa Wójta Iwoną Łuszcz –Krawczyk oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Regina Sarwa. Nie zabrakło przedstawicieli instytucji kultury: Tomaszowskiego Muzeum w osobie Dyrektora Wiesławy Bogurat, oraz Muzeum Ziemi Rawskiej- Dyrektora Ireneusza Błądka.
Po powitaniu gości, gospodarz spotkania Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy- Jacek Zakrzewski przedstawił dorobek artystyczny Autorki- Genowefy Kosiackiej –Bąk oraz jej dotychczasową współpracę z instytucją kultury. Przybliżył zebranym kulisy wydania książki podkreślając przychylność władz gminy wraz z Wójtem Gminy i Przewodniczącym Rady oraz rolę wielu osób zaangażowanych w ukazanie się książki: Zastępcy Wójta Iwony Łuszcz Krawczyk, Wiesławy Bogurat i Michała Pająka –korektorów książki oraz pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy.
Zabierając głos, Wójt Gminy Marek Kaźmierczyk odniósł się do słów, które zawarł we wstępie do książki, mówił o swoich osobistych odczuciach związanych z „Wierszami zza płota”. Wspomniał również o poszanowaniu tradycji oraz o działaniach Gminy na rzecz rozwoju kultury ludowej. Na zakończenie Wójt wyrecytował wiersz z wydanego tomiku pod tytułem „Zapomniałam”.
Następnie Leon Karwat, Członek Zarządu Powiatu odczytał list Starosty Powiatu Tomaszowskiego Piotra Kagankiewicza, skierowany do Autorki. W liście tym znalazły się życzenia i gratulacje Starosty z okazji wydania pierwszej książki. Do życzeń dołączył się czytający list reprezentant Powiatu, obdarowując autorkę oraz upominkiem wraz z bukietem kwiatów.
Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Szopa rozpoczął od gratulacji Autorce i podzielił się osobistą refleksją związaną z wieloletnią znajomością Autorki i jej rodziny. Podkreślał również fakt znaczenia kultury i twórców ludowych dla podkreślenia własnej tożsamości naszego wiejskiego środowiska.
Genowefa Kosiacka – Bąk zabierając głos podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w wydanie książki, dedykując im wiersz oraz piosenki wykonane wspólnie z siostrą Heleną Grudą przy akompaniamencie Kapeli Chabrów. Było wiele życzeń i ciepłych słów pod adresem autorki, które rozpoczęła znana twórczyni ludowa Julianna Pawlak, wypowiadając je w formie wiersza, czym zasłużyła na burzę oklasków. Kosz kwiatów wręczyli utalentowanej autorce -Wójt wraz Radnymi, Zastępcą Wójta i Dyrektorem GOK-u.
Spotkanie autorskie to rzadka okazja do zadania pytań dotyczących twórczości oraz do uzyskania egzemplarza wraz z dedykacją Autorki. Padło kilka pytań, między innymi o inspiracje do pisania a wszyscy obecni mieli okazję poprosić o autograf na książce i osobiście złożyć gratulacje. Na zakończenie miał miejsce słodki poczęstunek.
Przy takiej okazji warto zapoznać się z dorobkiem artystycznym Autorki. książki Genowefa Kosiacka –Bąk jest wszechstronnie utalentowaną twórczynią ludową. Swoje uzdolnienia artystyczne rozwijała od dzieciństwa haftując, tworząc wycinanki, wykonując kwiaty z bibuły czy pająki ze słomy. Szczególnie chętnie zdobiła jajka wielkanocne jako tradycyjne kraszanki. Od najmłodszych lat żywo interesowała się muzyką ludową. W wieku 20 lat wstąpiła do zespołu ludowego, który powstał w 1962 r. przy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Rzeczycy, z którym to zespołem odniosła wiele sukcesów. Następnie śpiewała i tańczyła w Kapeli Stacha Skiby i do dziś występuje z Kapelą Gmajów. Autorka stale współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury od lat prowadząc warsztaty dla dzieci a ostatnio również dla dorosłych. Kilka lat temu ujawniła swoje wiersze, które jak się okazało powstawały w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Prezentowaliśmy je, często w wykonaniu autorki na gminnych i powiatowych uroczystościach. Były również zamieszczane w lokalnej prasie.
Tomik „Wiersze zza Płota” to 124 stronnicowa pozycja zawierająca ponad 120 utworów. Jest to zbiór wierszy opowiadających o Rzeczycy, jej mieszkańcach, o ludowych, czasem odchodzących w zapomnienie zwyczajach i tradycjach. Słowem wstępnym opatrzył ją Wójt Gminy Rzeczyca Marek Kaźmierczyk. Korektę wykonała Wiesława Bogurat oraz Michał Pająk. Okładkę zaprojektował Radosław Bernaciak, na podstawie motywu z wycinanki w wykonaniu Autorki. Książkę wydrukowała Drukarnia RASTER z Tomaszowa Mazowieckiego.

 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Sobota
18 Maja 2024
Światowy Dzień Rodziny
Imieniny obchodzą
Aleksander, Aleksandra, Alicja, Edwin,
Eryk, Eryka, Feliks, Irina, Liboriusz,
Myślibor, Wenancjusz

Do końca roku zostało 228 dni.
Zodiak: Byk

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1036967
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca