IX Powiatowa Pierzawka Drukuj Email
Wpisany przez Antoni Socha   
wtorek, 01 grudnia 2009 11:47

img_9264-128 listopada na IX Powiatową Pierzawkę do Rzeczycy zjechał cały powiat. Przyjechały reprezentacje gmin wyłącznie do darcia pierza ale były też na szczęście takie, które na pierzawkę przyjeżdżają także pośpiewąć i potańcować. Dzięki takim gminom jak Będków, Ujazd, Inowłódz (Brzustów), Czerniewice, Gospodarze mogli podzielić się estradą,  pierzawką była wesoła, żywiołowa a drącym pierze ani się nie nudziło ani nie dłużyło. Pierze w ilości 1,70 kg zostało zdarte w ciągu niecałych dwóch godzin, na pewno starczy na poduchę.

Wszystkich przybyłych na pierzawkę w imieniu głównych Organizatorów Marka Pałasza – Wójta Gminy Rzeczyca oraz  Piotra Kagankiewicza – Starosty Tomaszowskiego  powitał Antoni Socha – Dyrektor GOK-u. 

Z zaproszonych gości przybyli : Marek Mazur – Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi, Barbara Robak – z Wice Prezes Zarządu WFO¦iGW w Łodzi, Krystyna Fuerst – Konsultant Regionalny PPWOW woj. łódzkiego, Bogdan Kącki  z Zarządu Powiatu, Agnieszka Biniek i Marta Wawrzyńczyk z Wydziału Promocji ze Starostwa Powiatu Tomaszowskiego, Barbara Klatka – Radna Rady Powiatu, media telewizyjne – TVP Łódź, obsługa internetowa Starostwa,  radiowe – Radio Fama i prasowe: z DzŁ – Andrzej Wdowski, z TiT-u – Marek Miziak,  z „Twojego Kuriera” ze Skierniewic Andrzej Malka

Gmina Rzeczyca traktuje wszystkie powiatowe konkursy podtrzymujące wiejską   tradycję jak najbardziej prestiżowo, podchodzi jednak do nich z odrobiną luzu. Podobnie było na tegorocznej pierzawce na której zabawną i oryginalną atrakcją był udział ekipy męskiej Gospodarzy. „Pierzaste Koguciki” , bo tak się nazwali jako drużyna w składzie Włodek Kwatek, Mirek Cholewa i Wiesław Anteczek  pracowała przez całą pierzawkę a udarte pierze przeznaczyła na specjalnego „jaśka” dla wnuka Dyrektora GOK-u,. W trakcie całego trwania darcia pierza trwały prezentacje artystyczne a w oczekiwaniu na rozstrzygnięcia Komisji Konkursowej rozpoczęło się nawet tańcowanie.

Piotr Kagankiewicz Starosta i Przewodniczący  Komisji informując o rozstrzygnięciach podkreślił, że zwycięzcami są wszystkie drużyny ale formuła konkursowa zobowiązywał do wyłonienia zwycięskiej ekipy, dlatego też po burzliwych konsultacjach zdecydowano, że najlepiej z pierzami w IX Powiatowej Pierzawce poradziła sobie drużyna z Gminy Budziszewice w składzie : Magdalena Stasiołek, Zofia Idzikowska, Barbara Stępniarek. Co prawda zdartego pierza mieli nieco mniej od innych ale jakościowo to był najlepszy puch.

Nagrody wręczali wspólnie z Komisją Konkursową Marek Pałasz i Barbara Robak.

Na zakończenie pierzawki zaproszono wszystkich na tzw. „wyskubek”, czyli gospodarski poczęstunek, który przygotowały KGW Gminy Rzeczyca. Jak się nieco posilili, zaczęło się tańcowanie, bo pięknie do tego zachęcał młody zespół składający się do niedawna jeszcze z rzeczyckich gimnazjalistów Mateusza Zarychty, Bartka Karwata, grających na akordeonach i klawiszach,  także śpiewających, których wspierał na saksofonie Adam Żerek z Tomaszowa Maz. Cieszy także fakt, że ponownego wsparcia estradowego w imprezie nawiązującej do tradycji udzieliła młodzież z zespołu ludowego "Mali Rzeczycanie". Weronika Bojdo, Natalia Zarychta, Ola Sarnecka, Ania Kobacka, Ania Rataj to już prawie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w naszej gminie.

  

 

Poprawiony: wtorek, 09 listopada 2010 16:55
 

Dzisiaj jest: Czwartek
1 Grudnia 2022
Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS
Imieniny obchodzą
Długosz, Edmund, Eligiusz, Eliga, Iwa,
Natalia, Natalis, Platon, Sobiesława

Do końca roku zostało 31 dni.
Zodiak: Strzelec

logo dolina rzeki pilicy1znakdolinaunia napis


Odsłon : 909641
Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280Kraszewski logo


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-webmpi baner Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca